Aktualności
Polskie logo projektu Bezpieczne Miasto

“Czy Karolew jest dobrym miejscem do życia? Przyszłam, bo nie.” - tak sytuację Karolew określiła jedna z mieszkanek osiedla.

W czwartek 16 lipca odbyło się pierwsze z dwóch spotkań z mieszkańcami osiedla Karolew w Łodzi. Celem spotkania było zebranie opinii, uwag oraz sugestii na temat bezpieczeństwa, które posłużą do wypracowania możliwych rozwiązań organizacji ruchu na osiedlu.

Na spotkaniu w Bibliotece Miejskiej Łódź-Polesie (przy ulicy Wróblewskiego 67) wspólnie z mieszkańcami osiedla oraz osobami zainteresowanymi jego losami, dyskutowaliśmy nad bezpieczeństwem na drogach Karolewa. Uczestnicy zostali zapoznani z wynikami analiz uwarunkowań infrastrukturalnych, a także metodami uspokajania ruchu. Okazuje się, że nie samą sygnalizacją świetlną i “leżącymi policjantami” uspokojony ruch żyje!

Z takim przygotowaniem można było zacząć część warsztatową. Mieszkańcy wyposażeni w wielkoformatowe plany osiedla, analizy dotyczące osiedla (m.in. własności terenu, intensywności ruchu rowerowego czy projektowanych sieci dróg, pasów i szlaków rowerowych) oraz mazaki i kolorowe, samoprzylepne karteczki, przystąpili do określenia miejsc problemowych, a także przestrzeni dobrze zorganizowanych.

Poruszane tematy miały wspólny mianownik - jak ulepszyć przestrzeń, w której żyjemy. Wszyscy zgodnie stwierdził, że osiedle Karolew posiada dogodną lokalizację. Jest blisko dworca Łódź Kaliska oraz ścisłego centrum i zarazem wystarczająco daleko, żeby odetchnąć od zgiełku panującego w Śródmieściu.

Uczestnicy zwracali uwagę przede wszystkim na tereny leżące przy ulicy Bratysławskiej (obecnie remontowanej w związku z trasą WZ) - problemy w zapewnieniu bezpieczeństwa poruszającym się pieszym i rowerzystom, przy przejściu na krańcówce przy Bratysławskiej/Waltera-Janke. Często poruszaną kwestią były problemy z parkowaniem samochodów na całym obszarze, źle zaprojektowana infrastruktura rowerowa (przy ul. Waltera-Janke, zjazdy przy skrzyżowaniu Bandurskiego/Krzemieniecka) bądź jej brak.

Wszystkie uwagi i wnioski były na bieżąco zapisywane i odnotowywane na mapach. Dzięki takiej formie pracy stworzono listę priorytetowych problemów mieszkańców Karolewa, która będzie podstawą do dalszej pracy organizatorów i ukazania możliwych rozwiązań na kolejnym spotkaniu 30 lipca (godz. 18:00, Biblioteka Miejska Łódź-Polesie ul. Wróblewskiego 67).

O projekcie

Projekt „Bezpieczne miasto – inna droga” korzysta z dofinansowania w kwocie 285 000 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach programu "Obywatele dla Demokracji" (wdrażanego przez Fundację im. Stefana Batorego w partnerstwie z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży), finansowanego z Funduszy EOG. Celem projektu jest zwiększenie wpływu mieszkańców Łodzi na decyzje i działania mające zapewnić w mieście bezpieczeństwo ruchu drogowego (BRD) i jakość przestrzeni publicznej.

 

Wszystkie materiały na tej stronie posiadają licencję CC-BY-SA - zatem można z nich korzystać bezpłatnie pod warunkiem podania źródła materiałów oraz ich autora (proponowany opis: >>Autor: imię i nazwisko autora danego tekstu dla Fundacji Normalne Miasto - Fenomen; źródło: www.innadroga.dlalodzi.info; link do konkretnego materiału <<).

Partnerzy projektu