Rola samorządu
Polskie logo projektu Bezpieczne Miasto

Okładka publikacji nt przejść dla pieszychLubicie być zaskakiwani tym, co się dzieje w Waszej okolicy? Czy chcielibyście wiedzieć, kto decyduje o wyglądzie Waszej codziennej drogi do pracy czy szkoły? Część tych decyzji należy do radnych gminy (w Łodzi: Rady Miejskiej), część do wójta/burmistrza/prezydenta miasta (w Łodzi: prezydenta).

ROLA SAMORZĄDU

W tym odcinku naszego wydawnictwa poruszamy temat samorządu. Są różne szczeble samorządu terytorialnego, a co za tym idzie, także różne kompetencje. Raz na cztery lata obserwujemy festiwal obietnic wyborczych, z których część nie pokrywa się z kompetencjami radnych czy prezydenta.

DECYZYJNOŚĆ

Czasami, pomimo iż jakaś ulica leży w granicach administracyjnych danej miejscowości, to o stanie jej nawierzchni nie musi decydować prezydent miasta, ale na przykład Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. O terminie i zakresie remontu chodnika nie decydują wprost radni, ale bez ich zaangażowania na etapie tworzenia budżetu miasta - taki remont może się nie odbyć.

Wydaje się to skomplikowane? Można odnieść wrażenie, że nieraz sami kandydaci na radnych różnego szczebla nie do końca zdają sobie sprawę, że nie na wszystko mogą mieć wpływ.

W tym numerze naszego przewodnika postaramy się Wam pomóc zrozumieć, jakimi sprawami mogą zajmować się radni Rady Miejskiej, jakimi prezydent Łodzi, a jakie będziecie w stanie sami przeprowadzić. Jest to istotne zwłaszcza w kontekście wyborów samorządowych i składanych przez kandydatów obietnic.

Zachęcamy Was do świadomego wyboru swoich przedstawicieli, którzy będą wiedzieć, jak dbać o bezpieczeństwo na naszych drogach.

 

Zachęcamy do zapoznania się z naszą publikacją "Inna droga - rola samorządu", dostępną w serwisie ISSUU.COM

Publikacja "Rola samorządu" (kliknij), znajdziesz w niej:

  • podział zadań realizowanych przez gminę, powiat i województwo
  • opis prac radnych Rady Miejskiej w Łodzi w komisjach tematycznych
  • wybrane obietnice wyborcze wraz z opisem czy dana tematyka jest w możliwa do "załatwienia" przez radnych
  • wykaz dokumentów opisujących transport w Łodzi (autorzy: Katarzyna Mikołajczyk oraz Wojciech Makowski)
  • zależności pomiędzy prezydentem miasta, radnymi a urzędnikami (autor: Jarosław Góralczyk, administratywista, członek Rady Programowej i Zarządu Fundacji Fenomen)

O projekcie

Projekt „Bezpieczne miasto – inna droga” korzysta z dofinansowania w kwocie 285 000 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach programu "Obywatele dla Demokracji" (wdrażanego przez Fundację im. Stefana Batorego w partnerstwie z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży), finansowanego z Funduszy EOG. Celem projektu jest zwiększenie wpływu mieszkańców Łodzi na decyzje i działania mające zapewnić w mieście bezpieczeństwo ruchu drogowego (BRD) i jakość przestrzeni publicznej.

 

Wszystkie materiały na tej stronie posiadają licencję CC-BY-SA - zatem można z nich korzystać bezpłatnie pod warunkiem podania źródła materiałów oraz ich autora (proponowany opis: >>Autor: imię i nazwisko autora danego tekstu dla Fundacji Normalne Miasto - Fenomen; źródło: www.innadroga.dlalodzi.info; link do konkretnego materiału <<).

Partnerzy projektu