Łodzianka
Polskie logo projektu Bezpieczne Miasto

Rozpoczynamy doradztwo dla aktywnych obywateli we wpływaniu, z poziomu indywidualnego mieszkańca, na instytucje miejskie. Zauważasz problem dotyczący bezpieczeństwa ruchu drogego w swoim otoczeniu? Możemy pomóc Ci dobrać odpowiednie narzędzia, aby sprawa ruszyła do przodu.

Metryczka sprawy

  • Lokalizacja: ul. Łodzianka

  • Problem: zainstalowane progi zwalniające znacząco utrudniają jazdę rowerem

  • Propozycje rozwiązania: usunięcie skajnych elementów progów zwalniających, przy zachowaniu ich funkcji

  • Jednostka właściwa do realizacji zadania: Zarząd Dróg i Transportu.

  • Etap: sprawa zalatwiona!

Opis sprawy 

 

Ulica Łodzianka jest ulicą o dużym udziale ruchu rowerowego. Trasa ta jest wykorzystywana przez tych, którzy chcą uniknąć jechania trasą S14. Zgłosili się do nas mieszkańcy osiedla Wzniesień Łódzkich, którzy poprosili o pomoc umożliwieniu bezpiecznego przejazdu rowerem przez zamontowane na tej ulicy - w kilku miejsach - progi zwalniające.

W związku z czym 5 maja 2015 roku do Zarządu Dróg i Transporu wpłynęło pismo o treści:

Odpowiedź ZDIT

"Zwracam się z prośbą o usunięcie po 1 skrajnym elemencie progów podrzutowych które znajdują się przy ul. Łodzianka 38, Łodzianka 34, Łodzianka 30, Łodzianka 28b. Trasa ta jest często wykorzystywana przez rowerzystów. Usunięcie po jednym, skrajnym elemencie nie spowoduje utraty funkcji progu dla kierowców samochodów (z boku stoją słupki uniemożliwiająca objechanie progów) a znacząco ułatwi jazdę rowerzystom i zapobiegnie ich podskakiwaniu na wysokości progów (a także niebezpiecznym manewrom w postaci najeżdżania na próg pod dużym kątem co skutkuje wyjechaniem na środek jezdni). Proszę o informację czy tego typu interwencja może zostać podjęta przez ZDIT."


21 maja otrzymaliśmy odpowiedź, że firmie zajmującej się utrzymaniem elementów bezpieczeństwa ruchu zostało zlecone skrócenie tychże progów. 

Niebawem sprawdzimy czy progi zostały skrócone.   


26 maja otrzymjaliśmy zdjęcia pokazujące, że zlecenie zostało wykonane, a progi skrócone: 

lodzianka2

lodzianka4lodzianka3


Masz sprawę, którą możemy opisać? Utnąłeś/ utnkęłaś w martwym punkcie? Potrzebujesz wsparcia, w napisaniu pisma? Nie wiesz jak przekonać urzędników do wprowadzenia zmiany poprawiającej bezpieczeństwo? Skontaktuj się z nami. Oferujemy wsparcie merytoryczne (eksperckie), pomożemy Ci skontruować pisma, znajdziemy razem z Tobą odpowiednie paragrafy na poparcie Twojego pomysłu, pomożemy przetłumaczyć odpowiedzi z "urzędniczego" na polski.


Tekst: Katarzyna Mikołajczyk

Zdjęcia: KM, AG

O projekcie

Projekt „Bezpieczne miasto – inna droga” korzysta z dofinansowania w kwocie 285 000 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach programu "Obywatele dla Demokracji" (wdrażanego przez Fundację im. Stefana Batorego w partnerstwie z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży), finansowanego z Funduszy EOG. Celem projektu jest zwiększenie wpływu mieszkańców Łodzi na decyzje i działania mające zapewnić w mieście bezpieczeństwo ruchu drogowego (BRD) i jakość przestrzeni publicznej.

 

Wszystkie materiały na tej stronie posiadają licencję CC-BY-SA - zatem można z nich korzystać bezpłatnie pod warunkiem podania źródła materiałów oraz ich autora (proponowany opis: >>Autor: imię i nazwisko autora danego tekstu dla Fundacji Normalne Miasto - Fenomen; źródło: www.innadroga.dlalodzi.info; link do konkretnego materiału <<).

Partnerzy projektu