Sienkiewicza-Piłsudskiego, zakaz ruchu
Polskie logo projektu Bezpieczne Miasto

Trwa doradztwo dla aktywnych obywateli we wpływaniu, z poziomu indywidualnego mieszkańca, na instytucje miejskie. Zauważasz problem dotyczący bezpieczeństwa ruchu drogego w swoim otoczeniu? Możemy pomóc Ci dobrać odpowiednie narzędzia, aby sprawa ruszyła do przodu.

Metryczka sprawy

  • Lokalizacja: Skrzyżowanie Sienkiewicza-Piłsudskiego po stronie północnej

  • Problem: Niepotrzebny znak zakazu ruchu rowerem

  • Propozycje rozwiązania: Likwidacja znaku

  • Jednostka właściwa do realizacji zadania: Zarząd Dróg i Transportu.

  • Etap: sprawa załatwiona!

Opis sprawy 

Po zakończeniu budowy trasy Wschód-Zachód okazało się że na skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza i al. Piłsudskiego postawiono znak zakazu ruchu rowerem (znak B9) przez skrzyżowanie - relacja północ-południe.
Dlatego Bartek 3 listopada 2015 postanowił napisać do Zarządu Dróg i Transportu z prośbą o likwidację znaku:
"Uprzejmie proszę o zdemontowanie znaku B9 znajdującego się na ul. Sienkiewicza przed skrzyżowaniem z Piłsudskiego dla rowerzystów jadących w kierunku południowym. Uzasadnienie:
- w przypadku zielonego światła wzdłuż ul. Sienkiewicza rowerzysta zmuszony jest wykonywać ostre skręty zjeżdżając na fragment DDR wzdłuż Piłsudskiego (utrudnione szczególnie gdy przed przejazdem ustawieni są rowerzyści oczekujący na zmianę świateł)
- w przypadku czerwonego światła rowerzysta i tak zmuszony jest najpierw oczekiwać na jezdni ul. Sienkiewicza (nie może legalnie przejechać za sygnalizator by wjechać na DDR), następnie po zapaleniu zielonego występują niedogodności opisane wcześniej
- w obu przypadkach rowerzysta na przejeździe znajduje się na kierunku kolizyjnym względem samochodów wykonujących prawoskręt, co nie miałoby miejsca w przypadku jazdy na wprost jezdnią.
- kolejną niedogodnością jest fakt, że po przejechaniu przejazdu rowerzysta musi ponownie włączyć się do ruchu na ul. Sienkiewicza, ustępując pierwszeństwa.
Podsumowując: zmuszanie rowerzystów jadących wzdłuż ul. Sienkiewicza na przejazd jest zarówno niewygodne, jak może też być niebezpieczne. Przejazd dobrze spełnia swoją rolę dla rowerzystów skręcających z DDR wzdłuż ul. Piłsudskiego lub chcących w nią wjechać, jednak dla kierunku północ-południe nie powinien być obowiązkowy."
ZDiT odpowiedział:
sienkiewicza2
Znak został usunięty 28 grudnia 2015 r.
 

Masz sprawę, którą możemy opisać? Utnąłeś/ utnkęłaś w martwym punkcie? Potrzebujesz wsparcia, w napisaniu pisma? Nie wiesz jak przekonać urzędników do wprowadzenia zmiany poprawiającej bezpieczeństwo? Skontaktuj się z nami. Oferujemy wsparcie merytoryczne (eksperckie), pomożemy Ci skontruować pisma, znajdziemy razem z Tobą odpowiednie paragrafy na poparcie Twojego pomysłu, pomożemy przetłumaczyć odpowiedzi z "urzędniczego" na polski.


Tekst: Hubert Barański

Fotografia: BK

O projekcie

Projekt „Bezpieczne miasto – inna droga” korzysta z dofinansowania w kwocie 285 000 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach programu "Obywatele dla Demokracji" (wdrażanego przez Fundację im. Stefana Batorego w partnerstwie z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży), finansowanego z Funduszy EOG. Celem projektu jest zwiększenie wpływu mieszkańców Łodzi na decyzje i działania mające zapewnić w mieście bezpieczeństwo ruchu drogowego (BRD) i jakość przestrzeni publicznej.

 

Wszystkie materiały na tej stronie posiadają licencję CC-BY-SA - zatem można z nich korzystać bezpłatnie pod warunkiem podania źródła materiałów oraz ich autora (proponowany opis: >>Autor: imię i nazwisko autora danego tekstu dla Fundacji Normalne Miasto - Fenomen; źródło: www.innadroga.dlalodzi.info; link do konkretnego materiału <<).

Partnerzy projektu