Mickiewicza-Kościuszki
Polskie logo projektu Bezpieczne Miasto

Trwa doradztwo dla aktywnych obywateli we wpływaniu, z poziomu indywidualnego mieszkańca, na instytucje miejskie. Zauważasz problem dotyczący bezpieczeństwa ruchu drogego w swoim otoczeniu? Możemy pomóc Ci dobrać odpowiednie narzędzia, aby sprawa ruszyła do przodu.

Metryczka sprawy

  • Lokalizacja: Południowo­zachodni narożnik al. Mickiewicza i al. Kościuszki.

  • Problem: Nielegalne parkowanie w obrębie skrzyżowania i na przystanku.

  • Propozycje rozwiązania: ustanowienie strefy płatnego parkowania, zainstalowanie słupków, postawienie patrolu straży miejskiej

  • Jednostka właściwa do realizacji zadania: Zarząd Dróg i Transportu.

  • Etap: sprawa w toku.

Opis sprawy

Południowo-zachodni narożnik skrzyżowania al. Mickiewicza i al. Kościuszki to problematyczne miejsce, rodzące spory pieszych z kierowcami. Ponieważ nie ma tam strefy płatnego parkowania, kierowcy parkują tam nieodpłatnie i nielegalnie.

W tej sprawie pani Maja wystosowała pismo dnia 05.03.2013 do Zarządu Dróg i Transportu, w którym zaproponowała ustawienie klombów, separatorów, płątnych miejsc parkingowych lub patrolu SM wraz z podaniem kosztów każdego z rozwiązań w skali roku. Ponieważ nie uzyskała odpowiedzi, w dniu 3.04.2013 ponowiła swoje pytanie.
Po trzech tygodniach dostała odpowiedź:

mickiewicza3

 

w załączniku ZDiT dołączył pismo od straży miejskiej:

 mickiewicza4

mickiewicza5

Ponieważ sytuacja nie poprawiła się, pani Maja wysłała kolejnego maila o treści:

"Szanowna Pani,

chciałabym się zapytać jak oceniają Państwo dotychczasowe działania Straży Miejskiej na narożniku al. Mickiewicza i Kościuszki - pytam w kontekście rozpatrywania przez Państwa możłiwości ustawienia separatorów lub donic.

W załączniku zdjęcia z narożnika wykonane w dniu dzisiejszym."

Do maila zostało dołączone zdjęcie, które udowadnia, że problem nielegalnego parkowania samochodów w tym rejonie nadal jest nierozwiązany

ZDiT przysłał odpowiedź:

"W odpowiedzi na pismo z dnia 19.08.2013r dotyczące reakcji na wykroczenia przez Straż Miejską informujemy, że Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi nie jest instytucją upoważnioną do oceny pracy tej służby."

Pani Maja się nie poddała. Po wysłaniu kolejnego maila, w którym przypomina o problemie dostała odpowiedź:

mieckiewicza7

Do końca października 2015 ma zostać zakończony remont odcinka centralnego trasy W-Z. Gdy to nastąpi pani Maja wyśle pismo, w którym przypomni o potrzebie ustawienia elementów uniemożliwiający wjazd samochodów na chodnik.


2 grudnia 2015 roku Zarząd Dróg i Transportu poinformował, że w 2016 roku zostaną podjęte działania zmierzające do wyeliminowania parkowania na w.w odcinku. W pierwszej połowie 2016 roku:

  1. po rozstrzygnięciu przetargu na dostawę mebli miejskich
  2. po uzgodnieniach z firmą, która daje gwarancję na nawierzchnię chodnika, 
  3. ZDIT postara się zamontować separatory aby "uniemożliwić lub choćby maksymalnie utrudnić" wjazd i parkowanie na chodniku.

Oto pełne pismo:

Odpowiedź na pismo, 2.12.2015

 


Tekst: Katarzyna Mikołajczyk

Zdjęcia: KM, MS

O projekcie

Projekt „Bezpieczne miasto – inna droga” korzysta z dofinansowania w kwocie 285 000 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach programu "Obywatele dla Demokracji" (wdrażanego przez Fundację im. Stefana Batorego w partnerstwie z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży), finansowanego z Funduszy EOG. Celem projektu jest zwiększenie wpływu mieszkańców Łodzi na decyzje i działania mające zapewnić w mieście bezpieczeństwo ruchu drogowego (BRD) i jakość przestrzeni publicznej.

 

Wszystkie materiały na tej stronie posiadają licencję CC-BY-SA - zatem można z nich korzystać bezpłatnie pod warunkiem podania źródła materiałów oraz ich autora (proponowany opis: >>Autor: imię i nazwisko autora danego tekstu dla Fundacji Normalne Miasto - Fenomen; źródło: www.innadroga.dlalodzi.info; link do konkretnego materiału <<).

Partnerzy projektu