Aktualności
Polskie logo projektu Bezpieczne Miasto

Zapraszamy na kolejne nasze spotkanie z cyklu polepszania bezpieczeństwa na drogach. Tym razem widzimy się we wtorek 21 października o godzinie 18:00

W tym miesiącu postanowiliśmy się zająć przejściami dla pieszych. Jaki koń jest każdy widzi, ale mało kto wie że dobrze przejście dla pieszych to nie tylko wymalowana na asfalcie zebra. Jednak przejścia dla pieszych stają się jednymi z najbardziej niebezpiecznych miejsc dla pieszych. To tu dochodzi do znaczącej liczby wypadków, w której piesi zostają zabici lub ranni. Wpływ na to w Polsce ma kilka czynników, przede wszystkim złe prawodawstwo, które nie daje pieszemu bezwzględnego pierwszeństwa nawet wówczas, kiedy ten zbliża się do krawędzi jezdni. W Zachodniej Europie pieszemu daje się zdecydowanie większe prawa, wychodzi się tam bowiem z założenia, że jako niechroniony uczestnik ruchu, pieszy wymaga większej ochrony prawnej.

Z tego też powodu zapraszamy do Łodzi eksperta, jakim jest psycholog transportu mgr Jacek Grunt-Mejer doktorant Katedry Psychologii Poznawczej Uniwersytetu Warszawskiego. Nasz gość opowie o dobrych praktykach i rozwiązaniach, jakich powinni się domagać mieszkańcy nie tylko Łodzi.

 

Spotkanie odbędzie się w lokalu Zmiana Tematu przy ul. Piotrkowskiej 144 w Łodzi (róg ul. Roosevelta) na parterze (do przejścia jest próg).

W okolice lokalu można dojechać MPK:

* tramwaje – dojście z al. Kościuszki: 2, 3, 11;

* autobusy – dojście z ul. Tuwima lub Nawrot: 74, 74A, 74B, 83 lub dojście z ul. Kilińskiego – Z1.

Obok lokalu znajdują się stojaki na rowery. W okolicy do godziny 18:00 obowiązuje strefa płatnego parkowania dla samochodów - nie zapewniamy miejsc parkingowych.

O projekcie

Projekt „Bezpieczne miasto – inna droga” korzysta z dofinansowania w kwocie 285 000 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach programu "Obywatele dla Demokracji" (wdrażanego przez Fundację im. Stefana Batorego w partnerstwie z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży), finansowanego z Funduszy EOG. Celem projektu jest zwiększenie wpływu mieszkańców Łodzi na decyzje i działania mające zapewnić w mieście bezpieczeństwo ruchu drogowego (BRD) i jakość przestrzeni publicznej.

 

Wszystkie materiały na tej stronie posiadają licencję CC-BY-SA - zatem można z nich korzystać bezpłatnie pod warunkiem podania źródła materiałów oraz ich autora (proponowany opis: >>Autor: imię i nazwisko autora danego tekstu dla Fundacji Normalne Miasto - Fenomen; źródło: www.innadroga.dlalodzi.info; link do konkretnego materiału <<).

Partnerzy projektu