Aktualności
Polskie logo projektu Bezpieczne Miasto

Na zwołanej konferencji prasowej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska odebrała z rąk przedstawicieli Fundacji Fenomen gotową organizacje ruchu dla osiedla Karolew. Będziemy ją realizować - podkreśliła pani prezydent

Całość przygotować projektu poprzedziły warsztaty z mieszkańcami, wizja lokalna oraz zbieranie od mieszkańców sugestii dotyczących organizacji ruchu na osiedlu. Wzięliśmy pod uwagę także oczekiwania najmłodszych - warsztaty w przedszkolu

Wszystkie zmiany jakie zaproponowaliśmy są umieszczone w osobnym artykule (kliknij).  Są to przede wszystkim wyznaczenie nowych miejsc parkingowych, ale w taki sposób aby naprzemiennie parkujące samochody wymuszały określony - spokojny ruch samochodów. Dodatkowo znalazło się miejsce na pasy ruchu dla rowerów czy nowość - sierżanty rowerowe pokazujące, że miejscem dla rowerów jest jezdnia, a kierowcy muszą się tam spodziewać jazdy jednośladów. Pomyśleliśmy także o pieszych, którym skrócono przejścia dla pieszych, dzięki temu zabiegowi, zmniejsza się psychologiczną barierę do wchodzenia na zebrę. Nad bezpieczną prędkością samochodów będą czuwać specjalne progi zwalniające tak zwane poduszki berlińskie. 

Konferencja prasowa z udziałem prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej oraz przedstawicieli Fundacji FenomenWedług zapowiedzi pani prezydent, realizacja ma nastąpić wraz z oddaniem trasy W-Z na osiedlu - w październiku 2015. Dzięki skoordynowaniu prac, część kosztów realizacji (malowania) będą pokryte z funduszy realizacyjnych trasę W-Z. Resztę pokryje rezerwa celowa na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Całe osiedle okrążone trasami do jazdy szybszej: al. Bandurskiego, Waltera-Janke oraz ulicą Maratońską, ma być objęte strefą tempo-30, ze skrzyżowaniami równorzędnymi. 

 

Zaproponowane zmiany przyniosą ze sobą:

  • 67 nowych miejsc parkingowych dla samochodów
  • 1 km jezdni z sierżantami rowerowymi
  • 11 poduszek berlińskich
  • 12 progów pinezkowych
  • 450 metrów pasów ruchu dla rowerów
  • 15 skrzyżowań zmienionych na równorzędne

 

Informacje medialne: 
Express Ilustrowany "Karolew bezpieczny dla pieszych, rowerzystów i kierowców. Strefa uspokojonego ruchu" 
Dziennik Łódzki "Na łódzkim Karolewie ma być bezpieczniej. Fundacja Fenomen przygotowała projekt zmian" 

Radio Łódź "Powstaje strefa uspokojonego ruchu na osiedlu Karolew" 
Urząd Miasta Łodzi "Bezpieczniej na Karolewie"

O projekcie

Projekt „Bezpieczne miasto – inna droga” korzysta z dofinansowania w kwocie 285 000 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach programu "Obywatele dla Demokracji" (wdrażanego przez Fundację im. Stefana Batorego w partnerstwie z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży), finansowanego z Funduszy EOG. Celem projektu jest zwiększenie wpływu mieszkańców Łodzi na decyzje i działania mające zapewnić w mieście bezpieczeństwo ruchu drogowego (BRD) i jakość przestrzeni publicznej.

 

Wszystkie materiały na tej stronie posiadają licencję CC-BY-SA - zatem można z nich korzystać bezpłatnie pod warunkiem podania źródła materiałów oraz ich autora (proponowany opis: >>Autor: imię i nazwisko autora danego tekstu dla Fundacji Normalne Miasto - Fenomen; źródło: www.innadroga.dlalodzi.info; link do konkretnego materiału <<).

Partnerzy projektu