Aktualności
Polskie logo projektu Bezpieczne Miasto

Za nami spotkanie o tematyce rowerowej. Naszym ekspertem był Daniel Chojnacki zajmujący się we Wrocławiu wdrażaniem polityki rowerowej miasta

spotkanie uspokajanie ruchu relacjaDaniel Chojnacki zaprezentował zgromadzonym w sali hotelu Światowid dokonania swojego zespołu we Wrocławiu. Rozpoczął od ogólnej prezentacji polityki rowerowej miasta, mającej na celu połączenie wszystkich większych osiedli z centrum Wrocławia, a także obszar na jakim w mieście ustanowiono przyjazne dla mieszkańców strefy uspokojonego ruchu - tzw. strefy tempo-30. Mogliśmy zobaczyć pasy ruchu dla rowerów, przewężenia w niebezpiecznych miejscach, śluzy i kontrapasy. Te wymalowane na mniejszych ulicach, a także na ogromnych jak plac Jana Pawła II gdzie malując pasy uregulowano ruch rowerowy i samochodowy.

Po prezentacji trwała seria pytań z sali. Uczestnicy pytali o to jak umocowany w strukturach urzędu miejskiego jest oficer rowerowy, o to jak liczą rowerzystów i ilu jeździ w codziennych podróżach.

Spotkanie trwało półtorej godziny. Po spotkaniu Daniel Chojnacki mógł naocznie przekonać się jak duży ruch rowerowy jest na ulicy Piotrkowskiej. Z ciekawości zapytał, czemu w Łodzi wielu rowerzystów jeździ z lusterkami - widok we Wrocławiu ponoć w ogóle nie spotykany.

 

Relacja ze spotkania:

 

Na spotkaniu rozdaliśmy materiały, w jedenastej części serii zaprezentowaliśmy katalog rozwiązań infrastrukturalnych dla rowerzystów - katalog o wiele szerszy niż same drogi dla rowerów. Dodatkowo prezentujemy dane jak uruchomienie roweru publicznego wpływa na bezpieczeństwo ruchu (na przykładzie polskich systemów miejskich wypożyczalni) oraz wyjaśniamy czym jest Masa Krytyczna. Publikacja dostępna jest za darmo w sieci.

O projekcie

Projekt „Bezpieczne miasto – inna droga” korzysta z dofinansowania w kwocie 285 000 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach programu "Obywatele dla Demokracji" (wdrażanego przez Fundację im. Stefana Batorego w partnerstwie z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży), finansowanego z Funduszy EOG. Celem projektu jest zwiększenie wpływu mieszkańców Łodzi na decyzje i działania mające zapewnić w mieście bezpieczeństwo ruchu drogowego (BRD) i jakość przestrzeni publicznej.

 

Wszystkie materiały na tej stronie posiadają licencję CC-BY-SA - zatem można z nich korzystać bezpłatnie pod warunkiem podania źródła materiałów oraz ich autora (proponowany opis: >>Autor: imię i nazwisko autora danego tekstu dla Fundacji Normalne Miasto - Fenomen; źródło: www.innadroga.dlalodzi.info; link do konkretnego materiału <<).

Partnerzy projektu