Aktualności
Polskie logo projektu Bezpieczne Miasto

Odbyło się kolejne spotkanie z naszej serii "bezpieczne miasto - inna droga". Tym razem naszym ekspertem był Tomasz Wawrzonek z gdańskiego magistratu

spotkanie uspokajanie ruchu relacjaSpotkanie miało wyjątkowy przebieg. Spotkaliśmy się w sali sejmiku Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Dzięki uprzejmości i wielkiemu zainteresowaniu radnych z miejskiej komisji do spraw transportu, udało się połączyć obrady tejże komisji z wizytą naszego gości. Dzięki temu na sali poza mieszkańcami pojawili się także radni tejże komisji Rady Miejskiej w Łodzi, przedstawiciele Zarządu Dróg i Transportu a także Policji, Straży Miejskiej i UMŁ.

Tomasz Wawrzonek jest kierownikiem Działu Inżynierii Ruchu Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. Bezpośrednio odpowiada za to, że Gdańsk jest obecnie uznawany za polskiego prekursora w poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego. To dzięki wysiłkom osób kierowanych przez Wawrzonka, w Gdańsku 2014 był najbardziej bezpiecznym rokiem na drogach. Już teraz niemal połowa ulic w mieście jest objęta uspokojeniem ruchu, wprowadzane są strefy tempo-30, na szeroką skalę stosuje się kontraruch rowerowy, a coraz więcej przejść dla pieszych jest bezpiecznych dzięki stosowanym różnym urządzeniom inżynierii ruchu.

Prezentacja jaką przedstawił nasz ekspert pokazywała różne sposoby walki z piratami drogowymi. Przedstawione były różne narzędzia drogowe dzięki którym poprawia się bezpieczeństwo i ogranicza zapędy szybko jeżdżących kierowców. Wszystko poparte różnymi badaniami, statystykami i analizami, które dział Wawrzonka wykonuje we własnym zakresie. Dzięki temu urzędnicy posiadają dane z badań prowadzonych przed i po wykonanych zabiegach. Wszystko jest udokumentowane i pokazuje jasno -> spokojniejsza jazda = mniej wypadków.

Po 45 minutowej prezentacji przyszła kolej na serię pytań. Zadawali je zarówno radni jak i zgromadzeni mieszkańcy. Niektóry z niedowierzaniem kręcili głową, że takie rozwiązana można stosować w Polsce. Na pytanie jednej z mieszkanek, czy wszyscy w gdańskim magistracie podzielają poglądy Wawrzonka, ten odparł że oczywiście że nie, ale wyniki wszelkich badań ich przekonują.

Za największy swój sukces Wawrzonek uznał, że po kilku latach pracy widzi, że poza poprawą bezpieczeństwa ruchu na gdańskich ulicach, sami mieszkańcy zrozumieli jak można skutecznie zadbać o bezpieczeństwo. Już mało kto w Gdańsku zgłasza się do magistratu o ustawianie sygnalizacji świetlnej, coraz częściej mieszkańcy domagają się wyniesionych przejść dla pieszych, progów wyspowych, azylów czy szykan spowalniających ruch. Wawrzonek pochwalił się także, że ostatnio wpłynęła na niego skarga jednej z rad dzielnicy, która narzekała że czeka na uspokojenie ruchu na jednej z ulic już półtora roku.

 

Relacja ze spotkania:

Pełna prezentacja Tomasza Wawrzonka (45 minut)

 

Na spotkaniu rozdaliśmy materiały, w dziesiątej części serii opisaliśmy jakimi metodami Gdańsk uspokaja ruch. Czym zajmuje się Miejska Rada Bezpieczeństwa Ruchu oraz jak mieszkańcy mogą ustalić status drogi i zaproponować zmiany w organizacji ruchu. Publikacja dostępna jest za darmo w sieci.

O projekcie

Projekt „Bezpieczne miasto – inna droga” korzysta z dofinansowania w kwocie 285 000 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach programu "Obywatele dla Demokracji" (wdrażanego przez Fundację im. Stefana Batorego w partnerstwie z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży), finansowanego z Funduszy EOG. Celem projektu jest zwiększenie wpływu mieszkańców Łodzi na decyzje i działania mające zapewnić w mieście bezpieczeństwo ruchu drogowego (BRD) i jakość przestrzeni publicznej.

 

Wszystkie materiały na tej stronie posiadają licencję CC-BY-SA - zatem można z nich korzystać bezpłatnie pod warunkiem podania źródła materiałów oraz ich autora (proponowany opis: >>Autor: imię i nazwisko autora danego tekstu dla Fundacji Normalne Miasto - Fenomen; źródło: www.innadroga.dlalodzi.info; link do konkretnego materiału <<).

Partnerzy projektu