Mickiewicza-Wólczańska, brak widoczności
Polskie logo projektu Bezpieczne Miasto

Mieszkanka przez trzy lata zwracał uwagę na problem ograniczonej widoczności na skrzyżowaniu ul. Wólczańskiej z al. Mickiewicza. Niestety w zgłaszanym miejscu po raz kolejny doszło do wypadku

Metryczka sprawy

  • Lokalizacja: Południowo-wschodni narożnik Mickiewicza-Wólczańska.

  • Problem: Parkujące samochody ograniczają widoczność.

  • Propozycje rozwiązania: Ustawienie elementów ograniczających parkowanie, zlikwidowanie zielonej strzałki w prawo.
  • Jednostka właściwa do realizacji zadania: Zarząd Dróg i Transportu.

  • Etap: Sprawa w toku.

Opis sprawy 

Na skrzyżowaniu Mickiewicza z Wólczańską dochodzi do kolejnych wypadków. Okazuje się, że wcześniej przed skrzyżowaniem na chodniku stały słupki. Teraz słupków nie ma i samochody parkujące tam ograniczają widoczność. Kierowcy mają zieloną strzałkę i zupełnie nie widzą, czy z prawej strony zaraz na przejście nie wejdzie pieszy, albo szybciej poruszający się rowerzysta nie będzie jechał po przejeździe.

wol-mic1wol-mic2

W styczniu 2013 roku do policji zastał wysłany DIP:

"Serdecznie proszę o podanie liczby zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów na skrzyżowaniu al. Mickiewicza z ul. Wólczańską (południowa część skrzyżowania, tam gdzie jest przejazd rowerowy) w okresie od stycznia 2011 do grudnia 2012, z podziałem na miesiące i zaznaczeniem liczby i rodzaju zdarzeń drogowych."

W lutym nadeszła odpowiedź:

"W odpowiedzi na pismo z dnia 01.02.2013 w załączniku przesyłam dane dot. zdarzeń drogowych zaistniałych w latach 2011-2012 na skrzyż. Wólczańska i al.Mickiewicza. Jednocześnie informuję, iż nie ma możliwości ustalenia liczby zdarzeń na
konkretnej części skrzyżowania, dane dotyczą całego skrzyżowania."

wol-mic4

W marcu 2013 roku do pani prezydent Hanny Zdanowskiej oraz do ZDiTu nadeszło pismo:

wol-mic5

W kwietniu prośba o odpowiedź została ponowiona:

"W nawiązaniu do pisma ZDIT-UE I.50003.24.2013, proszę o odpowiedź na pytania zadane w pierwszej wiadomości, z dnia 5 marca tj:

Ustosunkowanie się do propozycji ustawienia klombów/ separatorów/ płatnych miejsc parkingowych/ patrolu SM wraz z podaniem kosztów każdego z rozwiązań w skali roku."

Tydzień później ZDiT odpisał:

wol-mic6

Sytuacja nie zmieniła się od tego czasu. W styczniu 2016 roku doszło do kolejnego wypadku opisanego w artykule Dziennika Łódzkiego.

 


Masz sprawę, którą możemy opisać? Utknąłeś/ utknęłaś w martwym punkcie? Potrzebujesz wsparcia, w napisaniu pisma? Nie wiesz jak przekonać urzędników do wprowadzenia zmiany poprawiającej bezpieczeństwo? Skontaktuj się z nami. Oferujemy wsparcie merytoryczne (eksperckie), pomożemy Ci skonstruować pisma, znajdziemy razem z Tobą odpowiednie paragrafy na poparcie Twojego pomysłu, pomożemy przetłumaczyć odpowiedzi z "urzędniczego" na polski.


Tekst: Maria Sobieraj

Fotografia: KM

O projekcie

Projekt „Bezpieczne miasto – inna droga” korzysta z dofinansowania w kwocie 285 000 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach programu "Obywatele dla Demokracji" (wdrażanego przez Fundację im. Stefana Batorego w partnerstwie z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży), finansowanego z Funduszy EOG. Celem projektu jest zwiększenie wpływu mieszkańców Łodzi na decyzje i działania mające zapewnić w mieście bezpieczeństwo ruchu drogowego (BRD) i jakość przestrzeni publicznej.

 

Wszystkie materiały na tej stronie posiadają licencję CC-BY-SA - zatem można z nich korzystać bezpłatnie pod warunkiem podania źródła materiałów oraz ich autora (proponowany opis: >>Autor: imię i nazwisko autora danego tekstu dla Fundacji Normalne Miasto - Fenomen; źródło: www.innadroga.dlalodzi.info; link do konkretnego materiału <<).

Partnerzy projektu