Projektowanie uniwersalne
Polskie logo projektu Bezpieczne Miasto

Okładka publikacji nt polityki rowerowej

WSTĘPNIAK

Kiedy rozmawiam z ludźmi jak powinny wyglądać chodniki, przejścia dla pieszych, albo inne miejsca gdzie poruszamy się na własnych nogach, bardzo często słyszę że powinny być równe. Ale to co uznawane jest za równe dla zwykłego piechura, może być niewystarczające dla osób, które mają problemy z poruszaniem się. Kimś takim może być każdy z nas!

W kontekście tak zwanego projektowania uniwersalnego myśli się o wszystkich. Bo coraz bardziej powszechną jest świadomość konieczności tworzenia przestrzeni publicznej sprzyjającej osobom z niepełnosprawnościami, albo mamy coraz większą wrażliwość dla rodziców idących z małymi dziećmi wożonych w wózkach. Niemniej jednak często można ulec przeświadczeniu - że nas to nie dotyczy, nas to nie spotka, albo my sobie jakoś poradzimy.

I nie mam tu na myśli osoby z niepełnosprawnościami, jadącej na wózku albo idącej o kulach, bo każdemu z nas może przydarzyć się kontuzja. Ba! Każdy z nas zaczyna mieć pewne ograniczenia motoryczne kiedy idzie na dworzec z ciężką walizką. Wówczas nawet kółka w naszym bagażu nie zawsze są nam pomocne.

Dlatego z nieskrywaną radością mam zaszczyt zaprezentować opracowanie, którego autorem jest dr hab. inż. arch. Marek Wysocki z Centrum Projektowania Uniwersalnego Politechniki Gdańskiej. Porusza on bardzo ważną kwestię, o której bywa że zapominamy: Należy zdać sobie sprawę, że przestrzeń, która spełni potrzeby osób z niepełnosprawnościami, tak naprawdę staje się przestrzenią przyjazną wszystkim.

Nasz ekspert podaje przykłady dobrego projektowania, ale także podpowiada od czego należy zacząć porządne urządzenia miasta, w którym jest miejsce dla wszystkich. Zwraca uwagę, że strategie rozwoju samorządów lokalnych powinny obejmować działania polegające na podnoszeniu świadomości urzędników, mieszkańców oraz inwestorów działających na danym terenie w aspekcie potrzeb użytkowników przestrzeni.

Zachęcam Was do lektury, zapoznania się z dobrymi praktykami i przede wszystkim zarażania każdego świadomością, jak ważne dla funkcjonowania mieszkańców jest projektowanie uniwersalne. Dzięki temu będzie się nam żyło lepiej i bezpieczniej.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą publikacją "Inna droga - projektowanie uniwersalne", dostępną w serwisie ISSUU.COM

Publikacja "projektowanie uniwersalne"(przeglądaj on-line) / (pobierz plik PDF)

O projekcie

Projekt „Bezpieczne miasto – inna droga” korzysta z dofinansowania w kwocie 285 000 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach programu "Obywatele dla Demokracji" (wdrażanego przez Fundację im. Stefana Batorego w partnerstwie z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży), finansowanego z Funduszy EOG. Celem projektu jest zwiększenie wpływu mieszkańców Łodzi na decyzje i działania mające zapewnić w mieście bezpieczeństwo ruchu drogowego (BRD) i jakość przestrzeni publicznej.

 

Wszystkie materiały na tej stronie posiadają licencję CC-BY-SA - zatem można z nich korzystać bezpłatnie pod warunkiem podania źródła materiałów oraz ich autora (proponowany opis: >>Autor: imię i nazwisko autora danego tekstu dla Fundacji Normalne Miasto - Fenomen; źródło: www.innadroga.dlalodzi.info; link do konkretnego materiału <<).

Partnerzy projektu