Bezpieczne nawierzchnie
Polskie logo projektu Bezpieczne Miasto

Okładka publikacji nt nawierzchniCzy rodzaj nawierzchni może wpływać na zachowanie się kierowców? Czy jedynym wyróżnikiem dobrej jakości nawierzchni jest to aby była równa jak stół? Jakie są dobre praktyki w krajach, w których prowadzi się badania i wyciąga wnioski z obserwacji? W końcu, czy jedyną metodą na odśnieżanie jest sól?

NAWIERZCHNIA MA ZNACZENIE

Te kilka pytań w sumie określa tematykę tego numeru naszego wydawnictwa. Postaraliśmy się bowiem zamieścić tu znane z innych krajów przykłady, że rodzajem nawierzchni możemy wpływać na zachowania się kierowców samochodów. Czemu to aż takie ważne? Bo innej koncentracji wymagamy w okolicach szkół czy przedszkoli, a innego na obwodnicy miasta. Ważne jest, aby nawierzchnia swoją strukturą i wyglądem jednocześnie podpowiadała oczekiwane zachowanie a przy okazji zachowywała estetykę miejsca.

ROLA NAWIERZCHNI

Z tego numeru wydawnictwa dowiecie się, które nawierzchnię stosuje się jedynie w celach zachowania klimatu danej ulicy (na przykład zabytkowej), a jakiej w miejscach gdzie oczekujemy od kierowców zwolnienia i spokojnej jazdy. Nawierzchnia może im to “podpowiedzieć” i ułatwić. Tak, aby nikt nie czuł się zaskoczony faktem postawienia jakiegoś znaku ograniczającego prędkość.

ODŚNIEŻANIE

To na co chcielibyśmy także zwrócić uwagę, to sposób dbania o nasze drogi w trakcie zimy. Przyjęło się bowiem w naszym kraju, że jedyne co można zrobić podczas opadów śniegu, to zawołać “zima zaskoczyła drogowców” i wymagać aby wszystko posypano solą. Czy taka metoda jest przemyślana i przewidująca skutki? Patrząc po efektach - liczne dziury oraz niszczenie nawierzchni w zawrotnym tempie, trzeba sobie jasno odpowiedzieć - musimy się jeszcze wiele nauczyć. Od kogo? Może od tych, którzy przetestowali już wiele rozwiązań i stosują te najlepsze?

 

Zachęcamy do zapoznania się z naszą publikacją "Inna droga - bezpieczne nawierzchnie", dostępną w serwisie ISSUU.COM

Publikacja "Bezpieczne nawierzcjnie" (kliknij), znajdziesz w niej:

  • informacje o roli nawierzchni ulic
  • jak nawierzchnia może pełnić funkcję informacyjną
  • jakie są metody zimowego utrzymania nawierzchni w miastach (autor: Tomasz Bużałek)
  • wskazówki jak mieszkańcy mogą samodzielnie zdecydować o lokalnych sprawach takich jak np. odśnieżanie ulic - lokalne konsultacje społeczne (autor: Jarosław Góralczyk, administratywista, członek Rady Programowej i Zarządu Fundacji Fenomen)

O projekcie

Projekt „Bezpieczne miasto – inna droga” korzysta z dofinansowania w kwocie 285 000 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach programu "Obywatele dla Demokracji" (wdrażanego przez Fundację im. Stefana Batorego w partnerstwie z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży), finansowanego z Funduszy EOG. Celem projektu jest zwiększenie wpływu mieszkańców Łodzi na decyzje i działania mające zapewnić w mieście bezpieczeństwo ruchu drogowego (BRD) i jakość przestrzeni publicznej.

 

Wszystkie materiały na tej stronie posiadają licencję CC-BY-SA - zatem można z nich korzystać bezpłatnie pod warunkiem podania źródła materiałów oraz ich autora (proponowany opis: >>Autor: imię i nazwisko autora danego tekstu dla Fundacji Normalne Miasto - Fenomen; źródło: www.innadroga.dlalodzi.info; link do konkretnego materiału <<).

Partnerzy projektu