Bezpieczeństwo przy szkołach
Polskie logo projektu Bezpieczne Miasto

Wrzesień to czas powrotów do szkół, dla niektórych rodziców to pierwszy kontakt ze szkołą i jej otoczeniem. Bezwzględnym priorytetem jest tutaj bezpieczeństwo

Kiedy mówimy o bezpieczeństwie ruchu drogowego, czasem sięgamy po różne argumenty. Obserwując przeróżne dyskusje na ten temat, odnoszę wrażenie że bywają osoby które są w stanie stwierdzić, że ofiara wypadku "była sama sobie winna". Mam jednak przeczucie, że w przypadku bezpieczeństwa dzieci na drogach wszyscy są jednomyślni - dzieciom należy się szczególne traktowanie. I nie dadzą temu same pogadanki z dziećmi, albo zrzucanie na nie odpowiedzialności poprzez zmuszanie ich do noszenia odblaskowych kamizelek. To kierowca ma zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich zachowanie, nie zaś odwrotnie.

Nie trzeba długo się zastanawiać nad tym, w jakich okolicach miasta można napotkać najwięcej dzieci. Zwłaszcza wrzesień przypomina o tym, że okolice szkół są miejscami gdzie każdy powinien szczególnie zwracać uwagę na najmłodszych. Problem z łódzkimi ulicami przy szkołach jest jednak taki, że prawie niczym się nie różnią od innych szlaków po których poruszają się samochody. Postawienie znaku drogowego nie może być jedyną formą przypominającą dorosłym uczestnikom dróg o tym, że zbliżają się do miejsca gdzie przebywają dzieci. W takich miejscach pełnie odpowiedzialności na drodze muszą ponosić dorośli, nie tylko ci za kierownicą ale także projektujący układ drogowy.

Zwykle w okolicach przedszkoli i szkół można napotkać znak T-27, informujący że w pobliżu jest przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Jednak to nie wystarczy, zwłaszcza gdy patrzymy na przykłady miast, w których już dawno poradzono sobie z bezpiecznymi okolicami szkół. Tam już dawno zrozumiano, że ulica bezpieczna dla dziecka to taka, na której nie da się jechać szybko! W tym też celu modyfikuje się układ drogowy w taki sposób, aby kierowca nie miał wątpliwości czy musi zwolnić, zaś dziecko nawet gdy popełni błąd ma szansę na przeżycie.

Dlatego w tym odcinku naszej serii wydawnictw poruszamy sprawę przemyślanego i kompleksowego dbania o bezpieczeństwo ruchu drogowego względem dzieci. Gdyż nasz program, w którym chcemy ośmielić mieszkanców, pokazuje im dobre wzorce i wskazuje czego mogą oczekiwać od władz miasta i drogowców. Wierzymy w mądrość łodzian i to, że potrafią dostrzec co jest dla nich najlepsze, dalej będziemy podpowiadać i pokazywać rozwiązania stosowane na szeroką skalę na całym cywilizowanym świecie.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą publikacją "Inna droga - bezpieczeństwo przy szkołach", dostępną w serwisie ISSUU.COM

Publikacja "Bezpieczeństwo przy szkołach" (kliknij), znajdziesz w niej:

  • przykłady dobrze zaprojektowanych przestrzeni przy szkołach, sposoby na skuteczne ograniczenie prędkości przy szkołach oraz przykładowy cennik różnych rozwiązań (autor: Wojciech Makowski, audytor polityki rowerowej BYPAD, zawodowo zajmuje się zrównoważonym transportem
  • zasady organizacji ruchu w zależności od rodzaju dróg (autor: Jarosław Góralczyk, administratywista, członek Rady Programowej i Zarządu Fundacji Fenomen)

O projekcie

Projekt „Bezpieczne miasto – inna droga” korzysta z dofinansowania w kwocie 285 000 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach programu "Obywatele dla Demokracji" (wdrażanego przez Fundację im. Stefana Batorego w partnerstwie z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży), finansowanego z Funduszy EOG. Celem projektu jest zwiększenie wpływu mieszkańców Łodzi na decyzje i działania mające zapewnić w mieście bezpieczeństwo ruchu drogowego (BRD) i jakość przestrzeni publicznej.

 

Wszystkie materiały na tej stronie posiadają licencję CC-BY-SA - zatem można z nich korzystać bezpłatnie pod warunkiem podania źródła materiałów oraz ich autora (proponowany opis: >>Autor: imię i nazwisko autora danego tekstu dla Fundacji Normalne Miasto - Fenomen; źródło: www.innadroga.dlalodzi.info; link do konkretnego materiału <<).

Partnerzy projektu