Aktualności
Polskie logo projektu Bezpieczne Miasto

Tym razem tematem spotkania jest oświetlenie ulic. I wydawać by się mogło, że to sprawa jasna jak Słońce - wystarczy oświetlić ulice. Co to za filozofia? A jednak! Naszym ekspertem jest pani dr inż. Wiesława Pabjańczyk z Politechniki Łódzkiej, która przedstawi analizę tego jak bardzo niedocenianą rolą jest projektowanie oświetlenia w mieście.

spotkanie luty 2015 zaproszenie

Miasta są projektowane głównie do przebywania w nich w dzień. Poprzez odpowiednie oświetlenie można wyeksponować nie tylko walory estetyczne danej przestrzeni. Oświetlenie wpływa także na nasze poczucie bezpieczeństwa i to jak w danej przestrzeni się poruszamy. Najwięcej zdarzeń drogowych o zmierzchu/ świcie odnotowuje się w listopadzie i w grudniu - łącznie na te 2 miesiące przypada prawie 30% wypadków w tych porach. Badania pokazują, że dobre oświetlenie zmniejsza liczbę wypadków w nocy o 30% na drogach miejskich.

Spotkanie odbędzie się 17 lutego 2015 (wtorek), w LOKALu (na końcu pasażu Schillera - bliżej placu Komuny Paryskiej) od godziny 18.00.  

Informacje w zakresie dostępności:

  • lokal znajduje się na paterze
  • w lokalu jest możliwość zamówienia napojów (także wegetariańskich i wegańskich)
  • przy lokalu znajdują się stojaki rowerowe
  • dojazd komunikacją zbiorową: tramwaje linii 2, 3, 11 (od al. Kościuszki, przystanek przy ul. Zamenhofa); autobusy 99 (od al. Kościuszki) lub 57 od ul. Sienkiewicza oraz 74, 74A, 74B, 80, 83 przystanek przy ul. Andrzeja Struga przy Piotrkowskiej)
  • w okolicy jest parking dla samochodów - nie zapewniamy miejsc parkingowych
  • oferujemy możliwość zorganizowania opieki nad dziećmi na czas spotkania oraz możliwość zapewnienia tłumacza języka migowego – o ile będzie taka potrzeba. Osoby zainteresowane takim wsparciem prosimy o kontakt do 16.02.2015 (poniedziałek) do godziny 12.00.

 

O projekcie

Projekt „Bezpieczne miasto – inna droga” korzysta z dofinansowania w kwocie 285 000 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach programu "Obywatele dla Demokracji" (wdrażanego przez Fundację im. Stefana Batorego w partnerstwie z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży), finansowanego z Funduszy EOG. Celem projektu jest zwiększenie wpływu mieszkańców Łodzi na decyzje i działania mające zapewnić w mieście bezpieczeństwo ruchu drogowego (BRD) i jakość przestrzeni publicznej.

 

Wszystkie materiały na tej stronie posiadają licencję CC-BY-SA - zatem można z nich korzystać bezpłatnie pod warunkiem podania źródła materiałów oraz ich autora (proponowany opis: >>Autor: imię i nazwisko autora danego tekstu dla Fundacji Normalne Miasto - Fenomen; źródło: www.innadroga.dlalodzi.info; link do konkretnego materiału <<).

Partnerzy projektu