Aktualności
Polskie logo projektu Bezpieczne Miasto

Grudzień to początek zimy i warunków na drodze, które zmuszają drogowców do większej dbałości o nawierzchnie

spotkanie-grudzienNa naszym kolejnym spotkaniu poruszyliśmy temat różnych nawierzchni drogowych. Na spotkaniu poruszaliśmy temat, które nawierzchnie stosuje się jedynie w celach zachowania klimatu danej ulicy (na przykład zabytkowej), a które w miejscach gdzie oczekujemy od kierowców zwolnienia i spokojnej jazdy. Nawierzchnia może im to "podpowiedzieć" i ułatwić. Tak, aby nikt nie czuł się zaskoczony faktem postawienia jakiegoś znaku ograniczającego prędkość.

Drugą połowę spotkania poświęciliśmy jednak tak zwanemu "zimowemu utrzymaniu dróg". Stąd też na spotkanie zaprosiliśmy wiceprezydenta Łodzi - Tomasza Trelę oraz podległy mu Wydział Gospodarki Komunalnej z wicedyrektor Magdaleną Gajecką. Na spotkaniu pojawili się także przedstawiciele radnych: Bartosz Domaszewicz przewodniczący komisji transportowej oraz Urszula Niziołek-Janiak.

Dyskusja jaka wywiązała się po prezentacji Tomasza Bużałka dotyczyła głównie odśnieżania. Zgromadzeni dowiedzieli się między innymi jaki jest koszt jednorazowego wyjazdu wszystkich pojazdów pługopiaskarek (350 tysięcy zł), ile kosztuje wywożenie śniegu z ulic (30 zł/ m^3); oraz przy jakich temperaturach sypie się ulice solą a przy jakich chlorkiem wapnia (przy temperaturze -7 i niższej, na ulice i chodniki sypany jest chorek; przy wyższych temperaturach - sól).

Przykład warszawskiego Żoliborza zainspirował, aby w niedalekiej przyszłości przeprowadzić w Łodzi konsultacje społeczne na temat innych sposobów ośnieżania - bez użycia soli i chemicznych środków.

Wszystkim przybyłym wręczyliśmy kolejny odcinek naszego wydawnictwa, w którym zebraliśmy wszystkie przepisy dotyczące samorządu w temacie ruchu drogowego.

 

 

Na spotkaniu rozdaliśmy materiały, w szóstej części serii opisaliśmy dokładnie jakie są rodzaje nawierzchni i jak można o nie dbać podczas zimy. Każdy uczestnik otrzymał wydrukowany materiał opisujący szczegółowo zagadnienia omawiane na spotkaniu. Publikacja dostępna jest za darmo w sieci.

 

O projekcie

Projekt „Bezpieczne miasto – inna droga” korzysta z dofinansowania w kwocie 285 000 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach programu "Obywatele dla Demokracji" (wdrażanego przez Fundację im. Stefana Batorego w partnerstwie z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży), finansowanego z Funduszy EOG. Celem projektu jest zwiększenie wpływu mieszkańców Łodzi na decyzje i działania mające zapewnić w mieście bezpieczeństwo ruchu drogowego (BRD) i jakość przestrzeni publicznej.

 

Wszystkie materiały na tej stronie posiadają licencję CC-BY-SA - zatem można z nich korzystać bezpłatnie pod warunkiem podania źródła materiałów oraz ich autora (proponowany opis: >>Autor: imię i nazwisko autora danego tekstu dla Fundacji Normalne Miasto - Fenomen; źródło: www.innadroga.dlalodzi.info; link do konkretnego materiału <<).

Partnerzy projektu