Aktualności
Polskie logo projektu Bezpieczne Miasto

Jak to się stało, że pod koniec 2015 roku na łódzkim osiedlu Karolew pojawiły się nowe znaki i cały obszar został objęty strefą tempo-30? Zapraszamy na spotkanie, na którym postaramy się wszystko wyjaśnić

W projekcie Bezpieczne Miasto - Inna Droga postaraliśmy się nie tylko o teorię, ale także o element rzeczywisty w postaci zaangażowania mieszkańców w celu zmiany na określonym terenie miasta. Wybraliśmy w tym celu trzy modelowe obszary, każdy z nich inny i w innym obszarze miasta. Różnią się położeniem, ale także strukturą zamieszkania. Julianów ze swoimi domkami jednorodzinnymi, Stare Polesie składające się w przeważającej części ze starej zabudowy kamienic, oraz Karolew - przede wszystkim blokowisko z niewielką ilością niskiej zabudowy.

Dzięki współpracy z zarządcą drogi udało się wdrożyć to przedsięwzięcie w życie. W połowie grudnia 2015 powstała pierwsza strefa tempo-30 w Łodzi, w której stosuje się różne elementy inżynierii drogowej mającej służyc uspokojeniu ruchu. Oczywiście nie obyło się bez potknięć, jak choćby wrzawa jaką w mediach wywołała mająca 5 metrów długości linia, zwężająca jezdnię do rozmiarów umozliwiających przejechanie tylko jednego samochodu. Ten mały fragment linii zniknął w ciągu doby, ale dziennikarzy już mniej interesowało to co wydarzyło się na obszarze całego osiedla.


Spotkanie odbędzie się 18 stycznia 2016 (poniedziałek), w LOKALu (na końcu pasażu Schillera - bliżej placu Komuny Paryskiej) od godziny 18.00. 
Informacje w zakresie dostępności:

  • lokal znajduje się na paterze
  • w lokalu jest możliwość zamówienia napojów (także wegetariańskich i wegańskich)
  • przy lokalu znajdują się stojaki rowerowe
  • dojazd komunikacją zbiorową: tramwaje linii 2, 3, 11 (od al. Kościuszki, przystanek przy ul. Zamenhofa); autobusy 99 (od al. Kościuszki) lub 57 od ul. Sienkiewicza oraz 74, 74A, 74B, 80, 83 przystanek przy ul. Andrzeja Struga przy Piotrkowskiej)
  • w okolicy jest bezpłatny parking dla samochodów - nie zapewniamy miejsc parkingowych
  • oferujemy możliwość zorganizowania opieki nad dziećmi na czas spotkania oraz możliwość zapewnienia tłumacza języka migowego – o ile będzie taka potrzeba. Osoby zainteresowane takim wsparciem prosimy o kontakt do 17.01.2016 (niedziela) do godziny 12.00.

O projekcie

Projekt „Bezpieczne miasto – inna droga” korzysta z dofinansowania w kwocie 285 000 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach programu "Obywatele dla Demokracji" (wdrażanego przez Fundację im. Stefana Batorego w partnerstwie z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży), finansowanego z Funduszy EOG. Celem projektu jest zwiększenie wpływu mieszkańców Łodzi na decyzje i działania mające zapewnić w mieście bezpieczeństwo ruchu drogowego (BRD) i jakość przestrzeni publicznej.

 

Wszystkie materiały na tej stronie posiadają licencję CC-BY-SA - zatem można z nich korzystać bezpłatnie pod warunkiem podania źródła materiałów oraz ich autora (proponowany opis: >>Autor: imię i nazwisko autora danego tekstu dla Fundacji Normalne Miasto - Fenomen; źródło: www.innadroga.dlalodzi.info; link do konkretnego materiału <<).

Partnerzy projektu