Aktualności
Polskie logo projektu Bezpieczne Miasto

W miniony czwartek odbyło się spotkanie w sprawie projektowania uniwersalnego. Naszym gościem był dr hab. inż. arch. Marek Wysocki z Centrum Projektowania Uniwersalnego Politechniki Gdańskiej

marekwysockiNasz ekspert zaprezentował różne przykłady ze świata, gdzie uwzględniono podczas projektowania potrzeby wszystkich użytkowników. Przedstawił czynniki wpływające na aktywność społeczną w przestrzeni publicznej, wspomniał o strategiach dostępności a także przytoczył aktywne prawne nakazujące projektantom pamiętanie o potrzebach nie tylko wysportowanych w pełni sprawnych użytkownikach. 

Ciekawym doświadczeniem, angażującym uczestników, było przeprowadzone przez naszego gościa minibadanie. Poprosił wszystkich o powstanie, a następnie prosił o siadanie każdego kto ma okulary, kto ma dziecko lub czasem prowadzi wózek z dzieckiem, kto ma lub miał w rodzinie osobę starszą której musiał pomagać w poruszaniu się, a na końcu poprosił o zajęcie miejsc tych którzy mają walizki na kółkach i czasem ich używają. Okazało się, że z kilkudziesięciu przybyłych gości, stojących pozostało kilka. Eksperyment ten miał unaocznić zgromadzonym, że każdy z nas może kiedyś mieć problemy motoryczne - i własnie dlatego tak ważne jest projektowanie uniwersalne.

Definicja "projektowania uniwersalnego" jest podparta zasadami:

  1. 1. użyteczność dla osób o różnej sprawności
  2. 2. elastyczność w użytkowaniu
  3. 3. proste i intuicyjne użytkowanie
  4. 4. czytelna informacja
  5. 5. tolerancja na błędy
  6. 6. wygodne użytkowanie bez wysiłku
  7. 7. wielkość i przestrzeń odpowiednie dla dostępu i użytkowania oraz 
  8. 8. percepcja równości (na równych prawach)

 

Wielu z przybyłych zaciekawiły schody ukrywające windę dla osób z niepełnosprawnościami. Oto jak one działają 

 

Po prezentacji nastał czas zadawania pytań. Zaczął sam prowadzący pytając każdego z przybyłych: co Ty możesz zrobić aby wdrożyć projektowanie uniwersalne?

 

Na spotkaniu rozdaliśmy materiały, w jedenastej części serii zaprezentowaliśmy katalog rozwiązań i przykładów jak na co należy zwracać uwagę przy projektowaniu uniwersalnym.

 

O projekcie

Projekt „Bezpieczne miasto – inna droga” korzysta z dofinansowania w kwocie 285 000 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach programu "Obywatele dla Demokracji" (wdrażanego przez Fundację im. Stefana Batorego w partnerstwie z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży), finansowanego z Funduszy EOG. Celem projektu jest zwiększenie wpływu mieszkańców Łodzi na decyzje i działania mające zapewnić w mieście bezpieczeństwo ruchu drogowego (BRD) i jakość przestrzeni publicznej.

 

Wszystkie materiały na tej stronie posiadają licencję CC-BY-SA - zatem można z nich korzystać bezpłatnie pod warunkiem podania źródła materiałów oraz ich autora (proponowany opis: >>Autor: imię i nazwisko autora danego tekstu dla Fundacji Normalne Miasto - Fenomen; źródło: www.innadroga.dlalodzi.info; link do konkretnego materiału <<).

Partnerzy projektu